top of page
Zdjęcie autoraKacper Kapsa

Najciekawsze reportaże i non-fiction: maj 2024

Zaktualizowano: 8 cze

Podobno prawie połowa osób najbardziej lubi czytać zimą, więc maj nie powinien być zbyt owocny w ciekawe lektury. Jednak u mnie ta zasada nie działa, dlatego mam dla was najciekawsze reportaże i non-fiction, które przeczytałem w maju.



najciekawsze reportaże




Robert Whitaker Zmącony obraz
Robert Whitaker Zmącony obraz

Robert Whitaker Zmącony obraz - leki psychotropowe przyjmuje ponad milion Polaków, a na świecie te liczby są jeszcze większe. Ta książka wywołała w 2010 roku niezwykłe poruszenie (w końcu doczekaliśmy się jej po polsku), poprzez podważanie skuteczności działań tych leków. Całość jest podparta solidną porcją danych, więc jest tu wszystko do rozpoczęcia bardzo ważnej dyskusji. Zabrakło mi w tej książce jednak alternatyw, jeśli nie leki to co? Dodatkowo, pytanie jak przez te 15 lat zmieniły się leki. Czy jest gorzej? Czy lepiej?










Marilyn Brookwood Sieroty z Davenport
Marilyn Brookwood Sieroty z Davenport

Marilyn Brookwood Sieroty z Davenport - temat niezwykły, dotyczący leczenia psychiatrycznego sierot w Stanach Zjednoczonych. Grupa z Davenport wbrew panującej "modzie" w pierwszej połowie XX wieku postanowiła podważyć założenia eugeniki, która zakładała, że inteligencja jest cechą dziedziczną. Nie było to łatwe, bo tamtejsze środowisko było zamknięte i przekonane o swojej racji. Problem z tym reportażem jest jednak taki, że fakty są tu przedstawione dość sucho, więc miałem momenty, gdy zatrzymywałem się i musiałem robić przerwy. Warto jednak się przełamać i dotrwać do końca.







Joanna Kuciel-Frydryszak Chłopki
Joanna Kuciel-Frydryszak Chłopki

Joanna Kuciel-Frydryszak Chłopki - najgłośniejszy reportaż ubiegłego roku. W końcu go nadrobiłem i muszę przyznać, że autorka postarała się, by omówić temat dogłębnie. Mamy tu relacje i opisy dotyczące niemal każdej dziedziny życia, po których trudno się nie zgodzić, że życie kobiet na wsiach nie należało do łatwych. Jest to też przykład, jak audiobooki mogą wpływać na odbiór dzieła. Znam oczywiście wspaniałe przykłady, gdy działały na korzyść dzieła. Jednak interpretacja (a może nadinterpretacja?) Marii Peszek kompletnie mi nie pasowała do charakteru książki, co znacznie obniżyło ocenę "Chłopek".










Raja Shehadeh Dziennik czasu okupacji
Raja Shehadeh Dziennik czasu okupacji


Raja Shehadeh Dziennik czasu okupacji - brakuje książek na rynku opisujących konflikt Izraela z Palestyną z perspektywy tych drugich. Shehadeh przedstawia relacje tego, jak żyje się w Strefie Gazy pod okupacją izraelską. Codzienne obowiązki, wyjazdy czy proste czynności muszą być wykonywane pod czujnym okiem izraelskich żołnierzy. Książka ma już kilka lat, ale pozwala lepiej zrozumieć także to, co dzieje się tam dzisiaj. Lada moment w Karakterze ukaże się kolejna książka tego autora pt. Dlaczego Izrael boi się Palestyny?Ja czekam i wam też polecam.











Benjamin Gilmer Przypadek doktora Gilmera -
Benjamin Gilmer Przypadek doktora Gilmera -


Benjamin Gilmer Przypadek doktora Gilmera - historia niezwykła. Doktor Gilmer zostaje skazany na dożywocie za zamordowanie ojca, zastępuje go doktor... Gilmer. Pierwszy ma na imię Vince, drugi Benjamin. Ta zbieżność nazwisk wywołuje małą obsesję u następcy, który próbuje wyjaśnić, co pchnęło poprzednika do tak strasznych czynów. W tle wydarzeń jest podejrzenie choroby psychicznej, co pozwala na dyskusję na temat wpływu psychiki na popełniane przestępstwa oraz traktowania osób chorych w więzieniach. Zaletą reportażu jest także forma. Autor nie jest reportażystą, więc pisze prostym i bezpośrednim językiem, co mocno uwiarygadnia tę relację.







Richard V Reeves Chłopcy i mężczyźni 
Richard V Reeves Chłopcy i mężczyźni 

Richard V Reeves Chłopcy i mężczyźni - pogadajmy o facetach. Miałem obawy przed tą książką, ponieważ wciąż tak dużo mamy do zrobienia w kontekście praw kobiet i mniejszości, że trudno skupić się też na tej grupie. Jednak warto to zrobić. Książka jest znakomicie wyważona i pozbawiona radykalizmu, nie ma tu przechyleń w lewo lub – co gorsza – w prawą stronę. Udowadnia za to, że mężczyźni i chłopcy mają problem, a my jako społeczeństwo musimy coś z tym zrobić.














Literaturę faktu znajdziesz w księgarni Gruby Tom:




67 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page