top of page
Zdjęcie autoraKacper Kapsa

Reportaże o muzyce



Nie ma chyba zespołu, który nie doczekałby się książki. Jednak ilość często nie przekłada się na jakość. Zwykle są to pijarowe opowieści wychwalające muzyków. Wybrałem dla was książki i reportaże, które są wolne od tego typu treści. Przed wami zestawienie reportaży, biografii i o muzyce.




Please kill me Legs MCNeil

1. Gillian McCain, Legs McNeil Please kill me. Punkowa historia punka

Książkę o punku można napisać na wiele sposobów, ale to jest chyba najlepszy z nich. Brudny, dosadny i nazywający wprost wszystko co się da.To jedna z tych niewielu książek, którą czytałem kilka razy i kupowałem kilka razy, bo był to idealny prezent dla fanów muzyki.
















Książki Nirvana

2. Piotr Jagielski Grunge. Bękarty z Seattle

Rzadko otrzymujemy takie reportaże o muzyce polskiego autora. Piotr Jagielski nie tylko zebrał materiały źródłowe na temat grunge’u, ale i wybrał się Seattle i porozmawiał na miejscu z osobami związanymi z tym nurtem. Nigdy nie byłem aż takim fanem grunge’u (choć byłem i tak bardziej team Nirvana), ale po tej książce parę płyt musiałem przesłuchać.













Cool Kids of Death

3. Krzysztof Rajnerowicz Nie będzie żadnej rewolucji

Cool Kids of Death był jedną z największych sensacji muzycznych początków wieku. Jarali się nim młodzi buntownicy i stateczni dziennikarze, którzy widzieli w nich proroków nowej generacji. Jednak w środku CKOD nie było aż tak kolorowo, wręcz byłem zdziwiony, że aż tak bardzo. To były mocne charaktery i wcale nie tak dobre czasy dla muzyki alternatywnej.W kategorii reportaże o muzyce jedna z moich ulubionych pozycji.









historia polskiej muzyki

4. Robert Brylewski, Rafał Księżyk Kryzys w Babilonie

To nie do końca reportaże o muzyce, a bardziej wywiad. Miałem okazję poznać na żywo Roberta Brylewskiego. Była to szalona postać, niezwykle autentyczna. Lider Brygady Kryzys czy Izraela w rozmowie z Rafałem Księżykiem prowadzi nas przez zakamarki undergroundu lat 80 i 90. Brylewski przyznaje w wywiadzie, że wielu lat z tego okresu nie pamięta i po tej lekturze jestem w stanie w to uwierzyć.









historia polskiego jazzu

5. Antoni Gralak Pomiędzy

Na tym rockndrollowym szlaku z Brylewskim przecinał się też Antoni Gralak. Trębacz, którego można przypisać do sceny jazzowej, ale na pewno nie można go w niej zamknąć. W Pomiędzy autor zabiera nas w drogę po swojej karierze. Krótkie opowiadania i zbiory anegdot pokazują jak barwna była ta epoka. Akcja dzieje się także w Częstochowie, co również jest mi bliskie. Choć dziś myślę, że do tego miasta oboje mamy nieco inny stosunek.







Lista będzie aktualizowana

Podeślijcie też wasze ulubione reportaże o muzyce.

30 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page