top of page
Zdjęcie autoraKacper Kapsa

Reportaże true crime, które warto przeczytać



Ta historia zdarzyła się naprawdę. Wiem, to oklepne hasło, które można użyć w zasadzie do wszystkich reportaży, ale przyznajcie - wyśmienicie pasuje do reportaży true crime.


Jak wspominałem na TikToku ta gałąź literatury faktu to świetny wstęp do przygody z reportażami. Od lat niesłabnącą popularnością cieszą się dokumenty true crime, w których ostatnio najmocniej ścigały się HBO i Netflix. Blisko tematu są też kryminały, które oczywiście, najlepsze lata mają już za sobą, jednak wciąż znaleźć je można w czołówce bestsellerów. Z popularnymi rzeczami bywa różnie, nie zawsze idą one w parze z jakością. Dlatego świetną alternatywą są reportaże true crime. To będzie wpis startowy, ponieważ mam ich do polecenia sporo. Dla lubiących oglądać podrzucam także mój materiał z YouTube dotyczący właśnie reportaży kryminalnych.






Przypadek doktora Gilmera Benjamin Gilmer

Benjamin Gilmer Przypadek doktora Gilmera

Historia zaczyna się od takiego zbiegu okoliczności, że trudno uwierzyć, że to prawdziwa hisoria. Do przychodni w Appalachach trafia doktor Benjamin Gilmer, który ma zastąpić doktora Vince'a Gilmera. Łączy ich zawód i nazwisko i w zasadzie nic poza tym. Zaskakujący jest za to powód, dlaczego doktor Vince musiał zrezygnować z posady. Zrobił to, ponieważ został skazany na dożywocie za zamordowanie swojego ojca. Wcześniej był wzorowym lekarzem i obywatelem, nigdy niekaranym. Jego następca doktor Benjamin wpada w obsesję na punkcie poprzednika i próbuję wyjaśnić, co pchnęło go w stronę tej zbrodni. Rozwiązaniem wcale nieoczywistym jest choroba psychiczna Vince'a. Reportaż pokazuje próbę rozwiązania zagadki i drogi od strachu do przyjaźni pomiędzy dwoma bohaterami. To także książka, po której można zacząć rozmyślać na temat roli chorób psychicznych w przestępstwach. 




Bardzo spokojna okolica Jim Atkinson

John Bloom Bardzo spokojna okolica

Ta sprawa była na tyle głośna, że na jej podstawie nakręcono nawet dwa seriale. Jeden z udziałem Jessiki Biel (Candy: śmierć w Teksasie), drugi z Elizabeth Olsen (Miłość i śmierć). Po przeczytaniu tego reportażu byłem niemal zniesmaczony, że tak próbowano "romantyzować" tę historię i tak wypaczać, bo w końcu, kto by nie wierzył postaci granej przez takie autorki... W rzeczywistości bohaterkami są dwie przyjaciółki Candy Montgomery i Betty Gore. Z niewyjaśnionych początkowo przyczyn ta pierwsza morduje drugą i jeśli unikniecie spoilerów to przyczyny i kulisy, które krok po kroku odkrywa przed nami autor, są nieprawdopodobne. Kończąc czytać tę książkę byłem - delikatnie mówiąc - zdenerwowany.




Miasto jest nasze Justin Fenton

Justin Fenton Miasto jest nasze

"The Wire" to jeden z moich ulubionych seriali, gdy oglądałem zmagania McNulty'ego z Barksdalem to nie przypuszczałem, ile w tej historii może być prawdy. Szczególnie pod kątem tego, jak wygląda życie w Baltimore. Dowiedziałem się tego, dopiero gdy przeczytałem reportaż Fentona. Co ciekawe, twórca "The Wire" w 2022 roku stworzył na podstawie tej książki kolejny serial. Historia opisana w "Miasto jest nasze" dotyczy głównie skorumpowanego policjanta Wayne'a Jenkinsa. Sierżant ganiał za dilerami, ale nie po to, by ich pozamykać, co bardziej przejąć od nich biznes. Jak to mówią "życie pisze najlepsze scenariusze" i tak jest w tym wypadku.




Magda Omilianowicz Wampir. Jak rodzi się zło

Magda Omilianowicz Wampir. Jak rodzi się zło

Wampir z Bytowa to jeden najgroźniejszych przestępców, z jakim mieliśmy okazje do czynienia w naszym kraju. Podejrzany był o siedemnaście morderstw, a sam dziarsko przyznawał się do ponad siedemdziesięciu. Omilianowicz postanowiła przyjrzeć się tej postaci i zrobiła to bardzo solidnie. Okazją do tego był zbliżający się do końca wyrok Leszka Pękalskiego (a.ka Wampira). Książkę czyta się jak kryminał i to dobry kryminał. Pamiętam, że od audiobooka nie mogłem się oderwać do tego stopnia, że zarwałem pół nocy, byle by dokończyć tę historię.




David Vann Ostatni dzień na ziemi

David Vann Ostatni dzień na ziemi

Książek o strzelaniach w szkołach powstało pewnie sporo, jednak ta jest wyjątkowa. Sama sprawa być może nie różni aż tak bardzo od innych tego typu zdarzeń. Sfrustrowany student (w tym przypadku były) postanawia zemścić się i wkracza na swój uniwersytet i otwiera ogień do przerażonych studentów. Ginie piątka z nich, jako szósty umiera sam napastnik. Wyjątkowa w tej historii jest relacja Vanna, który wplata w tę historię swoje osobiste wspomnienia związane z ojcem, który popełnił samobójstwo. Rozlicza swoją traumą, konfrontując się z agresorem. Dzięki tej perspektywie reportaż nabiera kompletnie innego wymiaru. Poza tym oczywiście autor robi wszystko by opisać i odnaleźć wszystkie motywacje stojące za tym czynem.



Shiori Ito Czarna skrzynka

Shiori Ito Czarna skrzynka

Ta książka różni się od pozostałych reportaży true crime, jednak to nadal jest sprawa kryminalna. Historia niezwykle osobista i niezwykle trudna. Autorka opisuje swoje doświadczenia związane z molestowaniem seksualnym, jakiego doświadczyła z rąk starszego i doświadczonego dziennikarza u progu swojej kariery zawodowej. "Czarna skrzynka" to nie tylko opis zmagań z wysoko postawionym napastnikiem, ale także z system prawnym w Japonii, który dyskryminuje kobiety, szczególnie te padające ofiarą gwałtów. Japonię można podziwiać, ale po takich reportażach należy z równą siłą piętnować. Dzięki walce Shiori Ito wiele udało się zmienić, jednak wciąż sporo trzeba naprawić.




127 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page