top of page
Zdjęcie autoraKacper Kapsa

Top 5 audiobooki literatura faktu - co słuchać? [Wrzesień 2024]

Zaktualizowano: 4 paź




W podróży, w drodze do pracy, podczas biegania czy spaceru - okazji do słuchania audiobooków nie brakuje. Wybrałem na początek pięć reportaży polskich autorek i autorów, których warto posłuchać. Plus jeden, którego nieszczególnie polecam.









Ewa Winnicka Miasteczko Panna Maria

czyta: Barbara Liberek

Skąd się wzięli i co robili Ślązacy na Dzikim Zachodzie. Przed przesłuchaniem tej książki nie miałem pojęcia o tym wątku w historii. Nie wiedziałem też, że gdzieś tam w Teksasie jest miejscowość nazwana na wzór mojego rodzinnego miasta - Cestohowa. Ewa Winnicka opowiada zarówno historyczne dzieje emigracji, jak i współczesny obraz śląskich i polskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych. Jest to kawał reporterskiej roboty. 





Arkadiusz Lorenc Lękowi

czyta: Maciej Więckowski

O zaburzeniach lękowych nie mówi się dostatecznie dużo. Często mylnie się je diagnozuje. Tymczasem cierpi na nie podobno nawet 20% osób. Czasem lęk nie pozwala wyjść z domu, innym razem utrudnia czy wręcz uniemożliwia  życie zawodowe i prywatne. Lękowi to opowieść osobista, w której autor mówi także o swoich problemach, jednak konfrontuje temat z innymi osobami, pokazując dużo szerszy obraz tego zaburzenia. 





Marcin Pietraszewski Wojny niebieskie

czyta: Marcin Popczyński

Chorzów i tamtejszy klub piłkarski  jest owiany złą sławą. Jeśli nie jesteście w temacie, to wokół Ruchu działała jedna z najniebezpieczniejszych kibolskich bojówek. Psycho Fans nie ograniczali się do stadionowych bitew, ale byli zorganizowaną grupą przestępczą, której zarzuca się zarówno handel narkotykami, jak i próbę zlecenia zabójstwa prokuratora. Pietraszewski stworzył reportaż wcieleniowy i opowiada tę historię z perspektywy właśnie kibola. Miejscami jest brutalnie i nawet za ostro, ale dobitnie pokazuje to, jak patologicznym środowiskiem są grupy kibolskie. 





Tomasz Patora Łowcy skór

czyta: Adam Turczyk

Afera w łódzkim pogotowiu była jedną z głośniejszych afer III RP. Lekarze i ratownicy medyczni w zmowie z zakładami pogrzebowymi mordowali pacjentów. Wszystko dla pieniędzy. Sprawę ujawniono w 2002 roku m.in. przez autora tego reportażu Tomasza Patorę. Gdy widziałem ten reportaż zastanawiałem się, co jeszcze można o tych wydarzeniach powiedzieć. Okazuje się, że można sporo, bo praktycznie nikt nie został należycie ukarany. Patora wraca do sprawy i słusznie. 





Piotr Milewski Tokio. Opowieści z Dolnego Miasta

czyta: Bartosz Głogowski

Na koniec coś lżejszego, czyli podróż po Tokio. Piotr Milewski był mieszkańcem Japonii przez lata, dzięki temu opisał choćby to, jak pracuje się w japońskiej korporacji. Tu jest przyjemniej. Chodzimy wraz z autorem po ulicach historycznej części Tokio, poznajemy niezwykłych mieszkańców jak choćby fryzjera, który obcinał szefa Yakuzy. Słuchając tego reportażu, czułem się, jakbym stał tuż obok. 





Artur Górecki Komandos. Gang z Żoliborza

czyta: Bartosz Głogowski

Pewnej nocy nie mogłem zasnąć i postanowiłem wrzucić coś niewymagającego. Zacząłem słuchać tej opowieści, ponieważ interesuje mnie temat lat 90 i historia polskiej mafii. Dopiero w trakcie zorientowałem się, że to reportaż autora “dzieł” o Masie. Historia Komandosa, który pod koniec lat 90 z szeregowego żołnierza mafii stał się jednym z jej liderów, jest interesująca. Szczególnie, że wychodzi poza dobrze znany układ pruszkowsko-wołomiński. Jednak te kilka godzin spędzonych z tą książką było męką. Poznałem przynajmniej kilkadziesiąt osób związanych z mafią, usłyszałem tyleż samo razy słowo “pseudonim” i wysłuchałem historii z tyloma wątkami pobocznymi, że ciężko było się połapać. Ta książka bliska jest dziełom filmowym Patryka K. pseudonim Patryk Vega.



27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page